Spřátelené zahrady

 

KUKS

Kuks vznikl zásluhou hraběte Františka Antonína Šporka, který si to tu vybral jako své letní sídlo. Jeho přičiněním se toto místo stalo barokní perlou Čech.

Nedílnou součástí areálu je i bylinková zahrada, která se rozprostírala za budovou hospitalu už od dob jeho vzniku na počátku 18. století. Léčivky se zde pěstovaly od nepaměti pro potřeby zdejší lékárny U Granátového jablka. Pěstovala se zde i zelenina a ovoce pro hospitální kuchyni.

V roce 2015 došlo k rekonstrukci areálu a s tím byla zrekonstruována i bylinková zahrada, kde došlo k mnoha změnám. V současnosti probíhá na Kuksu mnoho kulturních i vzdělávacích akcí (jarní a vánoční trhy, výstavy, přednášky, Zkus noční Kuks…).

 

VALTICE

Valtická bylinková zahrada leží v těsné blízkosti valtického zámku a je oázou klidu, bezpečí a poučení. Nalézá se zde několik set rostlinných druhů sloužících nejen k léčení, ale také k barvení látek a v neposlední řadě i k přípravě pokrmů.

V letních měsících zde můžete pozorovat mnoho druhů motýlů pasoucích se na rozkvétajících rostlinách, kteří nenuceně poletují z jednoho květu na druhý. Nedílnou součástí jsou židličky či lehátka, které jsou v letních měsících příjemnou dekorací zvoucí k odpočinku. Děti zde jistě uvítají pískoviště s mnoha hračkami.